16 czerwca, odbyło się z spotkanie doktorantem historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Panem Tomaszem Jackiem Lisem. Spotkanie poświęcone było repatriacji Polaków z Jugosławii w 1946 roku. Pan Tomasz przybliżył zebranym historię Polaków zamieszkujących tereny Bośni na przełomie XIX i XX wieku i historię ich przesiedleń na Ziemie Odzyskane. A wszystko to w oparciu o materiały i liczne dokumenty, z którymi zapoznał się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. W oparciu o nie, obecnie pracuje nad publikacją ‘Z Bośni do Polski – edycja źródłowa dokumentów dotyczących reemigracji Polaków z Bośni i Hercegowiny po II wojnie światowej’ i jej bośniacką wersją obejmującą również okres austro-węgierski, międzywojnie jak i II Wojnę Światową. Książka zostanie wydana latem tego roku, w ramach projektu – ‘70 lat od powrotu Polaków z Bośni – umacnianie tożsamości kulturowej Polonii w Bośni i Hercegowinie’.
Podczas spotkania można było nabyć poprzednią książkę Pana Tomasza – ‘Polskie osadnictwo i duchowieństwo w Bośni i Hercegowinie w latach 1894-1920’ opowiadającej o początkach zjawiska, jakim było wychodźstwo galicyjskich chłopów do Bośni i Hercegowiny w okresie austro-węgierskim. Zainteresowani zdobyli nie tylko autograf, ale również mieli okazję porozmawiać o poprzednich pracach autora i planach na przyszłość.
Tomasz Jacek Lis od kilku lat interesuje się wszystkim, co się tyczy historii Bośni i Hercegowiny, a czasem i nawet Chorwacji. Zakochany w archiwalnym kurzu i pożółkłym papierze. Prywatnie jest sympatycznym, młodym człowiekiem z góralską duszą, mieszkającym w Toruniu. Panu Tomaszowi pięknie dziękujemy za wykład, rozmowę i książki. Te, napisane i te planowane…
więcej zdjęć ze spotkania prezentujemy na naszym profilu FB http://www.facebook.com/reemigrancizbosni