Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/effectbiuro/ftp/reemigranci/wp-content/plugins/gotmls/safe-load/wp-login.php) is not within the allowed path(s): (/home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl:/tmp:/var/tmp:/home/tgfx/.tmp:/home/tgfx/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl/public_html/wp-config.php on line 1
Tradycje – Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu

Tradycje

Żyjąc ponad 50 lat w Bośni, Polacy przejęli wiele elementów tamtejszej kultury.  Reemigranci bardzo często spotykają się w swoim gronie, śpiewają serbskie piosenki, a podczas dużych uroczystości tańczą tzw. „Kolo” i przyrządzają bośniackie potrawy i trunki.

Potrawy bośniackie

Repatrianci z Bośni przywieźli ze sobą skwapliwie pielęgnowane tradycje przyrządzania potraw, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Nie do przecenienia jest niezwykły zapach i smak dań przygotowywanych w czasie lokalnych imprez, takich jak: „Święto pieczonego prosiaka” w Gościszowie, „Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej” w Bolesławcu, czy też „Bałkańska Festa” w Bolesławicach. Do najpopularniejszych specjałów o bałkańskim pochodzeniu należą takie specjały jak: pita, pečenica, palenta, pljeskavica, zupa maunowa, palacinki, sadlaczki, sarma, satarasz, pogacza, papryka kiszona i faszerowana, bałkański kociołek, a z trunków: kawa po bośniacku oraz rakija.


Pečenica i bałkański kociołek, co roku do spróbowania w Bolesławcu podczas Festiwalu Kultury Bałkańskiej (czerwiec).


Pita podawana z różnym nadzieniem.


Kawa po bośniacku  podawana w tradycyjny sposób – tj. na małej tacy, na której oprócz niewielkiej filiżanki znajduje się także szklanka wody, kostka rahat lokum oraz dżezwa, czyli tygielek z długą rączką.  I jak mówią, musi być zawsze:

 … czarna jak noc, gorąca jak piekło i słodka jak miłość…


Śpiew i taniec

To co na pewno wyróżnia repatriantów z Bośni to żywiołowy temperament i umiłowanie śpiewu i tańca. Wystarczy impuls, kilka zasłyszanych nut melodii, by poderwali się do zabawy. Niemal w każdej rodzinie jest ktoś, kto gra na jakimś instrumencie lub śpiewa w zespole lokalnym, a piosenki bośniackie znają nie tylko najstarsi mieszkańcy regionu, ale także ich dzieci i wnuki! Podczas dużych uroczystości rodzinnych, ale i na dożynkach i festynach tańczy się tradycyjny taniec bałkański, tzw. „Kolo” i śpiewa ludowe piosenki po polsku i serbsko-chorwacku. Do najbardziej znanych grup folklorystycznych należą mi.in.:  Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka, 'Gościszowianki’,  'Milikowianki’,  'Czernianki’ , Zespół Folklorystyczny z Ocic, 'Zagajnik – Wykroty’,  'Nasza Biesiada’  z Osiecznicy.

 Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”
Zespół „Nasza Biesiada”
Zespół folklorystyczny „Gościszowianki”

Skip to content