Interesujące spotkanie z Tadeuszem Jurkowskim

W sobotę, 23 kwietnia w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” BOK-MCC odbyło się spotkanie z Tadeuszem Jurkowskim zorganizowane w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni”.

Zgromadzoną publiczność przywitała sekretarz naszego Stowarzyszenia – Tekla Muszyńska. W imieniu władz miasta, głos zabrał Kornel Filipowicz zastępca Prezydenta Bolesławca, który podkreślał jak ważne dla mieszkańców Bolesławca jest dbanie o pamięć skąd pochodzimy.

Pan Tadeusz Jurkowski – emerytowany nauczyciel historii, w latach 1974 – 1985 Dyrektor Studium Wychowania Przedszkolnego (obecnie II LO) – jest autorem pierwszej pracy magisterskiej na temat „Osiedleń Polaków z Jugosławii na ziemiach powiatu bolesławieckiego w latach 1946-1947”, obronionej w 1970 r.  w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Podczas rozmowy przybliżył nam historię reemigrantów z krajów byłej Jugosławii. Opowiadał o uwarunkowaniach politycznych, które spowodowały w XIX wieku wyjazd polskich osadników „za chlebem” na Bałkany, a także czynniki, które wpłynęły na ich powrót po drugiej wojnie światowej w roku 1946.  Z dużą ciekawością śledziliśmy również historię zbierania informacji i pisania samej pracy magisterskiej przez Pana Tadeusza. W przerwie spotkania był słodki poczęstunek, po którym odbył się seans filmu „Gucza! – Pojedynek na trąbki”. Obraz opowiadał o największym na świecie festiwalu – maratonie orkiestr dętych, film ten został wyprodukowany przez bałkańskiego reżysera – Emira Kusturicę.

W ramach projektu planowane są jeszcze cztery kolejne spotkania. We wtorek, 24 maja spotkamy się z Janem Bujakiem autorem serii książek „Galicjanie i Serbowie”, natomiast w czwartek, 16 czerwca z Tomaszem Jackiem Lisem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorem licznych publikacji na temat historiografii Bośni i Hercegowiny. Jesienią odbędą się spotkania z Anną Bober-Tubaj Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Markiem Szajdą – studentem Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Nauk Historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Miasta Wrocławia, autorem kilkunastu artykułów naukowych z dziedziny najnowszej historii polska, zwłaszcza dziejów Dolnego Śląska. Wszystkie spotkania odbywać się będą w CIK ‘Orzeł’ BOK-MCC, instytucji wspierającej nasze działania.

Panu Tadeuszowi dziękujemy za piękną lekcję historii!

IMG_0327

fotorelacja ze spotkania w zakładce – galeria

Skip to content