Ocalić od zapomnienia … spotkanie z Markiem Szajdą

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni” współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 18 października o godz. 16.00 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”. Naszym gościem będzie Marek Szajda, który przyjedzie z wykładem‘Reemigranci, osadnicy, ocaleni z obozów. Wymiana ludności na Dolnym Śląsku w latach 1945 – 1950 na przykładzie wybranych powiatów’.  Dodatkowo w samo południe  odbędą się warsztaty dla młodzieży z Gimnazjum Samorządowego nr 2.

Marek Szajda –  student Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Nauk Historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Miasta Wrocławia. Autor kilkunastu artykułów naukowych z dziedziny najnowszej historii Polski, zwłaszcza dziejów Dolnego Śląska. Uczestnik międzynarodowych i krajowych projektów naukowych i grantów badawczych.

„Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni„, to kontynuacja projektu rozpoczętego w ubiegłym roku, jako cyklu otwartych spotkań, których celem jest przekazywanie w atrakcyjny sposób naszej historii młodszym pokoleniom. W związku z przypadającą w 2016 roku rocznicą,  odbywają  się one pod kątem rocznicowym. Jest to 5 osobnych spotkań w okresie od kwietnia do listopada o różnorodnym charakterze: prelekcje, promocja książek, prezentacje materiałów i publikacji  historycznych. Naszymi gośćmi byli: Tadeusz Jurkowski, Jan Bujak, Tomasz Jacek Lis. Gościem listopadowego spotkania będzie Dyrektor Muzeum Ceramiki Anna Bober – Tubaj. Spotkania odbywają się przy wsparciu Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Skip to content