Zakończył się tegoroczny projekt Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół pt. „Ocalić od zapomnienia – kultura, tradycje, obyczaje reemigrantów z Bośni” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec, w ramach konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w 2017 roku.
W ramach projektu, Stowarzyszenie zorganizowało cztery spotkania prezentujące kulturę i obyczaje. Dwa pierwsze odbyły się wiosną. Pierwsze – z bałkańską muzyką – koncertowo uświetniła Kapela Herbutów i Chór Stowarzyszenia Reemigrantów. Swoje wiersze czytał Józef Herbut, a o tradycjach zaręczyn opowiadała Genowefa Kwaśniak – Zięba. Każdy z uczestników miał okazję spróbować pity i kawy przywiezionej prosto z Bośni, parzonej nie inaczej, jak po bośniacku. Goście mieli okazję spróbować pity z różnym nadzieniem – z serem, z jabłkami, z dynią, ze szpinakiem, z ziemniakami i boczkiem. Każda inna, bo pieczona przez różne gospodynie. We foyer, o kawie i sposobach jej parzenia opowiadała Stanisława Zięcik a parzyła Weronika Wilczyńska, która z Ewą Marcinów prezentowały również sposób wyrabiania ciasta na pitę Kolejne spotkanie poświęcone było kuchni bałkańskiej. W programie wieczoru znalazł się występ Chóru Stowarzyszenia przeplatany opowieściami o tradycjach kulinarnych, tych zapamiętanych z dzieciństwa w dalekiej Bośni, jak również tych przekazywanych przez mamy i babcie. O swoich ulubionych, i nie tylko potrawach takich jak makowce, sadlaczki, pecenica, kukurydzianym chlebie, potrawach wielkanocnych – opowiadali Maria Plewa, Genowefa Kwaśniak, Antoni Dziechciarz, Antoni Stec i Józef Herbut. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją zupy z bałkańskiego kociołka i pajdą pysznego chleba! Tę tradycyjną bałkańską potrawę przygotowali: Marek i Ewa Sondaj i Barbara Omiatacz.
Jesienią Stowarzyszenie postanowiło przybliżyć wszystkim taniec. Zaczęli od jego nauki, a właściwie przypomnienia sobie kroków najstarszego słowiańskiego tańca Kolo, który każdy z nich dobrze zna. Ćwiczyli pod czujnym okiem instruktora – Anny Idkowiak. Każde spotkanie było rejestrowane przez kamery REDfilmproduction, wszystko po to aby utrwalić i ocalić od zapomnienia w krótkim reportażu zaprezentowane tradycje i obyczaje. Premiera filmu w reżyserii Szymona Wasylów odbyła się 27 października 2017 r. w Centrum Integracji Kulturalnej ‘Orzeł’. Na zakończenie projektu, podziękowano wszystkim za pomoc i zaangażowanie przy jego realizacji. Wieczór uświetnił występ zespołu Zagajnik z Wykrot. Podczas wszystkich, spotkań sala bolesławieckiego ‘Orła’ użyczona przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, wypełniona była do ostatniego miejsca.
W następnych latach Stowarzyszenie nadal promować będzie tradycje i obyczaje regionalne, tak ważne dla współczesności i przyszłości. Tym bardziej, że za swoje działania, we wrześniu tego roku otrzymało Wyróżnienie podczas VI Edycji Konkursu „zDolne NGO” dla najlepszej dolnośląskiej organizacji pozarządowej prowadzącej działania na rzecz propagowania idei dolnośląskiego regionalizmu w 2016 r., organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. /oprac. Iwona Bojko/