Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/effectbiuro/ftp/reemigranci/wp-content/plugins/gotmls/safe-load/wp-login.php) is not within the allowed path(s): (/home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl:/tmp:/var/tmp:/home/tgfx/.tmp:/home/tgfx/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl/public_html/wp-config.php on line 1
Finał ważnego projektu! – Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu

Finał ważnego projektu!

Kończy się tegoroczny projekt „Ocalić od zapomnienia … polskie cmentarze Derventa i Gradiszka w Bośni”. Uroczysta konferencja odbyła się w piątek, 23 listopada w Centrum Integracji Kulturalnej 'Orzeł (BOK – MCC). W spotkaniu uczestniczyła  dr Rozalia Ligus z Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Pedagogiki, która prowadzi badania na temat migracji – biografie III i IV pokolenia reemigrantów z byłej Jugosławii i Bośni. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych – Tomasz Gabrysiak – Starosta Bolesławiecki, Piotr Roman – Prezydent Bolesławca, Jarosław Kowalski – Przewodniczący Rady Miasta i Józef Pokładek – Wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Licznie zgromadzona publiczność obejrzała premierowo film „Nasza Bośnia’ zrealizowany przez Marcela Sasiela, który z kamerą towarzyszył nam podczas tegorocznych wypraw do Bośni. Oprócz filmu, w ramach projektu powstała ciekawa publikacja 'Detlak – Kalendrowce Miljevac’ osady polskiej emigracji w Bośni, o której krótko opowiedział autor Franciszek Kwaśniak. Spotkanie było okazją do złożenia podziękowań za pomoc w realizacji projektu a przede wszystkim wsparcie finansowe, otrzymali je: Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman, Prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Władysław Bakalarz, Radosław Gałka właściciel wrocławskiej Agencji Pracy Tymczasowej POLAND WORKFORCE SP. Z O.O. S.K.A,  a także Adam Posadowski i właściciel zakładu kamieniarskiego Zygmunt Kozak.
Wieczór zakończył się występem artystycznym przygotowanym przez Zespół Ludyczny Stowarzyszenia tańczący bałkańskie tańce kołowe. Grupa od roku ćwiczy pod okiem animatora Urszuli Frąszczak – Matyjewicz, a zadebiutowała w czerwcu tego roku podczas Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej.

Projekt „Ocalić od zapomnienia … polskie cmentarze Derventa i Gradiszka w Bośni” współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

więcej zdjęć z wydarzenia na naszym profilu https://www.facebook.com/reemigrancizbosni

Skip to content