Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/effectbiuro/ftp/reemigranci/wp-content/plugins/gotmls/safe-load/wp-login.php) is not within the allowed path(s): (/home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl:/tmp:/var/tmp:/home/tgfx/.tmp:/home/tgfx/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl/public_html/wp-config.php on line 1
Finał projektu! – Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu

Finał projektu!

Uroczystą konferencją zakończył się projekt naszego Stowarzyszenia pt. – ’Ocalić od zapomnienia – inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci, polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach’, współfinansowany ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu ‘Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku’.

Wśród licznie przybyłych gości, byli przedstawiciele władz samorządowych, m.in.: Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Karol Stasik Starosta Bolesławiecki, Tomasz Gabrysiak Wicestarosta Bolesławiecki, Piotr Roman Prezydent Miasta Bolesławiec, Jarosław Kowalski przewodniczący Rady Miasta . W spotkaniu uczestniczyła również delegacja z Prnjavora: Ks. Vlado Lukenda – proboszcz parafii katolickiej w Prnjavorze, Branko Deket /przewodniczący mniejszości narodowych w Prnjavorze/, Igor Kanjski /przewodniczący stowarzyszenia Polaków ‘Bolesławiec’ z Prnjavora/, Tomislav Durtka i Karolina Agatyć /ze stowarzyszenia polonijnego w Sarajewie/. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli również radni Miasta i Powiatu, dyrektorzy miejskich instytucji, sponsorzy, osoby współpracujące przy realizacji projektu i członkowie Stowarzyszenia.

Konferencja rozpoczęła się od odczytania listów gratulacyjnych dla Stowarzyszenia, które na ręce Prezes Haliny Waniak przesłali – Andrzej Krawczyk Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie i Konsul RP Agat Grabska a także Panie Ewa Szymańska Poseł na Sejm RP i Dorota Czudowska Senator RP. W programie zaprezentowano wyniki tegorocznej pracy Stowarzyszenia na Polskich cmentarzach w Bośni i powstałą na ten temat publikację opracowaną przez Jana Bujaka ‘Ocalić od zapomnienia – Polskie cmentarze w Bośni’. Ważnym punktem konferencji był przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego ’Pozostanie po nas las’, relacjonujący podróż reemigrantów z Bośni na ziemię swoich przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach. Film został zrealizowany przez Szymona Wasylów i Emila Mazur. Imprezę uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia w Bolesławcu. Jan Bujak, tradycjonalista i autor wielu opracowań na temat Bośni, w tym trylogii ‘Galicjanie i Serbowie’, zaprezentował swoją najnowszą książkę ‘Polskie Parafie w Bośni’. Spotkanie było podsumowaniem bardzo ważnego dla Stowarzyszenie projektu. Dwukrotnie w tym roku, wyjeżdżaliśmy do Bośni, aby porządkować zapomniane polskie nekropolie. Zgodnie z tym co założyliśmy w projekcie, wykonaliśmy prace przy uporządkowaniu i oznaczeniu krzyżami nowo zlokalizowanych polskich nekropolii w Bośni. Krzyże ustawiono na cmentarzach w Ćukali i w Prosječce (oba leżące w parafii Novi Martyniec w Bośni). Odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy również cmentarze w Starej Dubravie i w Novym Martyńcu. Całość została udokumentowana i opisana w publikacji ‘Ocalić od zapomnienia – Polskie cmentarze w Bośni’. Publikacja zawiera szczegółowe dane o pochówkach, opracowane na podstawie ksiąg parafialnych z lat 1881 – 1946. Pracom na polskich nekropoliach towarzyszyli filmowcy z REDfilmproduction,. Dzięki ich zaangażowaniu powstał film ‘Pozostanie po nas las’.  /oprac. Iwona Bojko/

zdjęcia z wydarzenia prezentujemy na naszym profilu FB

Projekt’ Ocalić od zapomnienia – inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach – otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu ‘Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. – wspomaganie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego’. Jego beneficjentem jest Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.

Skip to content