Tradycje-stare

Żyjąc ponad 50 lat w Bośni, Polacy przejęli wiele elementów tamtejszej kultury.  Reemigranci bardzo często spotykają się w swoim gronie, śpiewają serbskie piosenki, a podczas dużych uroczystości tańczą tzw. „Kolo” i przyrządzają bośniackie potrawy i trunki.

Potrawy bośniackie

Repatrianci z Bośni przywieźli ze sobą skwapliwie pielęgnowane tradycje przyrządzania potraw, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Nie do przecenienia jest niezwykły zapach i smak dań przygotowywanych w czasie lokalnych imprez, takich jak: „Święto pieczonego prosiaka” w Gościszowie, „Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej” w Bolesławcu, czy też „Bałkańska Festa” w Bolesławicach. Do najpopularniejszych specjałów o bałkańskim pochodzeniu należą takie specjały jak: pita, pečenica, palenta, pljeskavica, zupa maunowa, palacinki, sadlaczki, sarma, satarasz, pogacza, papryka kiszona i faszerowana, bałkański kociołek, a z trunków: kawa po bośniacku oraz rakija.

 

DSC_0564IMG_6050db2014-sobota_294db2014-sobota_303

Pečenica i bałkański kociołek, co roku do spróbowania w Bolesławcu podczas Festiwalu Kultury Bałkańskiej (czerwiec).

 

_MG_6657

     db2014-sobota_297

Pita podawana z różnym nadzieniem.

.

kafa_bosanska   kawa

Kawa po bośniacku  podawana w tradycyjny sposób – tj. na małej tacy, na której oprócz niewielkiej filiżanki znajduje się także szklanka wody, kostka rahat lokum oraz dżezwa, czyli tygielek z długą rączką.  I jak mówią, musi być zawsze:

 … czarna jak noc, gorąca jak piekło i słodka jak miłość…

.

Śpiew i taniec

To co na pewno wyróżnia repatriantów z Bośni to żywiołowy temperament i umiłowanie śpiewu i tańca. Wystarczy impuls, kilka zasłyszanych nut melodii, by poderwali się do zabawy. Niemal w każdej rodzinie jest ktoś, kto gra na jakimś instrumencie lub śpiewa w zespole lokalnym, a piosenki bośniackie znają nie tylko najstarsi mieszkańcy regionu, ale także ich dzieci i wnuki! Podczas dużych uroczystości rodzinnych, ale i na dożynkach i festynach tańczy się tradycyjny taniec bałkański, tzw. „Kolo” i śpiewa ludowe piosenki po polsku i serbsko-chorwacku. Do najbardziej znanych grup folklorystycznych należą mi.in.:  Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka, 'Gościszowianki’,  'Milikowianki’,  'Czernianki’ , Zespół Folklorystyczny z Ocic, ’Zagajnik – Wykroty’,  ’Nasza Biesiada’  z Osiecznicy.

gzpit jutrzenka_resize Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka

db2014-sobota_262Zespół „Nasza Biesiada”

gosciszowianki

Zespół folklorystyczny „Gościszowianki”

Skip to content