Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/effectbiuro/ftp/reemigranci/wp-content/plugins/gotmls/safe-load/wp-login.php) is not within the allowed path(s): (/home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl:/tmp:/var/tmp:/home/tgfx/.tmp:/home/tgfx/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl/public_html/wp-config.php on line 1
To był dla nas kolejny, dobry rok! – Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu

To był dla nas kolejny, dobry rok!

Rok pełen sukcesów, radości, ale i wytężonej pracy. Czas, więc na małe podsumowanie. Zaczniemy od niezwykłego, międzynarodowego wyróżnienia. Za wkład w wieloletni rozwój i polepszanie współpracy pomiędzy naszymi partnerskimi miastami – Prnjavorem i Bolesławcem, Pani Halina Waniak otrzymała wyróżnienie „Zasłużony Obywatel Gminy Prnjavor”

Z początkiem roku, zmienił się nam nieco skład zarządu. Podczas walnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego podsumowano minioną kadencję i wybrano nowe władze na najbliższe 3 lata. Prezesem ponownie została Halina Waniak, a Wiceprezesem Tekla Muszyńska. Nowe osoby w Zarządzie to Krystyna Sas – sekretarz, Klecha Leokadia- skarbnik i członek zarządu Marian Posadowski. Wybrano również członków Komisji Rewizyjnej. Jej przewodniczącym został Stanisław Gałka, a w składzie są również Elżbieta Wyspiańska i Karol Herbut.

Kończący się rok minął nam niezwykle pracowicie. To był już czwarty rok z rzędu, gdy Kancelaria Senatu RP wsparła nasze działania, tym razem poprzez dofinansowanie dwóch kolejnych projektów: ‘Promocja polskiej kultury na Festiwalu Mała Europa’ i ‘Polskie ślady w Bośni’ w ramach zlecania zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2019. Dzięki temu mogliśmy gościć w Bolesławcu 35 osobową grupę Polonii z Bośni. Byli to członkowie (wraz z rodzinami) dwóch zaprzyjaźnionych z nami stowarzyszeń – Stowarzyszenia Polaków w Banja Luce i Stowarzyszenia Polaków „Bolesławiec” z Prnjavora.

Na przełomie lipca i sierpnia tego roku delegacja naszego Stowarzyszenia wraz z Zespołem Pieśni i Tańca ‘Mały Bolesławiec’, przebywała w Bośni i Hercegowinie. Podczas kilkudniowego pobytu spotkali się z Polonią i Polakami, zrzeszonymi w stowarzyszeniach – ‘Stowarzyszenie MAK z Celinowca’, ‘Stowarzyszenia Polaków „Bolesławiec” z Prnjavora’ a także Polonią z miejscowości Sarajewo. Zespół wystąpił na X Festiwalu „Mała Europa” w Prnjavorze”, a także przed polskimi żołnierzami stacjonującymi w bazie Butmir, w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Wyjazd udało nam się zorganizować w ramach zadania – ‘Kulturalno – edukacyjne spotkanie z Polonią w Bośni i Hercegowinie wraz występem Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” na X Festiwalu „Mała Europa” w Prnjavorze’– współfinansowanego ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego, przy zaangażowaniu Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS).

Bardzo długa, pracowita i owocna okazała się wrześniowa wyprawa ‘Polskimi śladami po Bośni’. Udało nam się zgodnie z planem, ogrodzić uznany za narodowy pomnik Bośni i Hercegowiny, historyczny polski cmentarz, założony w 1898 roku w miejscowości Nowy Martyniec. Uroczystą Mszę Św. na tym odnowionym i ogrodzonym miejscu odprawił proboszcz parafii w Prnjavorze wielebny Vlado Lukenda. Oprócz niego, w uroczystości udział wzięli: Jarosław Lindenberg – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie, Monika Krismanić – Konsul Polskiej Ambasady w Sarajewie, Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ppłk Paweł Jędryczka wraz z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Sarajewie i w Doboju, Naczelnik Opśtina Srbca – Mladjan Dragosavljević, Branko Deket – przewodniczący mniejszości narodowych w Prnjavorze, Miroslaw Ćetojewić – wieloletni przyjaciel Polaków, opiekun cmentarza w Novym, przedstawiciele Stowarzyszenia Polaków „Bolesławiec” z Prnjavora, przedstawiciele polskich organizacji polonijnych i członkowie naszego Stowarzyszenia, a wśród nich potomkowie Polaków pochowanych na tym cmentarzu.

Kontynuując wyprawę polskimi śladami po Bośni, nie mogliśmy pominąć Katedry Serca Jezusowego w Sarajewie. To tu, przed świątynią od 2014 roku stoi pomnik Jana Pawła II, na pamiątkę spotkania polskiego Papieża z mieszkańcami stolicy Bośni i Hercegowiny (w 1997 roku). W niedzielne przedpołudnie, 15 września wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, z okazji 130 – lecia konsekracji katedry w Sarajewie. We Mszy Św. udział wzięli również nasi Przyjaciele, Pan Jarosław Lindenberg – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie i Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR, ppłk Paweł Jędryczka wraz z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Sarajewie.

Po latach starań udało nam się pozyskać dofinansowanie na druk pracy Pana Tadeusza Jurkowskiego pt. ‘Osiedlenie się Polaków z Jugosławii na ziemiach powiatu bolesławieckiego w latach 1946 – 1947’. Publikacja została wydana w ramach wsparcia finansowego pozyskanego na realizację zadania publicznego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i środków Gminy Miejskiej Bolesławiec. Wydawcą, na zlecenie naszego Stowarzyszenia było Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. A Pan Tadeusz Jurkowski otrzymał od Rady Miasta Bolesławiec VIII kadencji, tytuł „Zasłużony dla Miasta Bolesławiec.”

Dwukrotnie zaprosiliśmy mieszkańców Bolesławca, na spotkania z cyklu – ‘Dla siebie i innych – Bałkany w naszych sercach’ ukazujące kulturowe i kulinarne bogactwo tradycji naszych przodków. A zrealizowaliśmy je w ramach wsparcia finansowego pozyskanego na realizację zadania publicznego ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Skip to content