Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/effectbiuro/ftp/reemigranci/wp-content/plugins/gotmls/safe-load/wp-login.php) is not within the allowed path(s): (/home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl:/tmp:/var/tmp:/home/tgfx/.tmp:/home/tgfx/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl/public_html/wp-config.php on line 1
Rakovac – Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu

Rakovac

Z inicjatywy Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni i ich Potomków oraz Przyjaciół z Bolesławca, przy współpracy Piotra Romana – Prezydenta Miasta Bolesławiec i Boźidara Ivanovića – zastępcy naczelnika powiatu Prnjavor (BiH) na terenie starego cmentarza w Rakovac (powiat Prnjavor) w dniu 18 sierpnia 2014r. odbyła się wzruszająca uroczystość upamiętnienia zmarłych polskich osadników z Galicji, postawieniem nowego, symbolicznego, krzyża i odsłonięciem dwujęzycznej tablicy z napisem. W uroczystości udział wzięli m.in.: Robert Amroziak – Konsul RP w Sarajewie, ppłk Krzysztof Karczewski – dowódca Polskiego Kontygentu Wojskowego Jednostki Wojskowej 4810 EUFOR Ilidża z Sarajewa, Janusz Tatera – konsul RP z Zagrzebia, Piotr Roman – Prezydent Miasta Bolesławiec, Józeł Pokładek – przewodniczący Rady Miasta Bolesławiec, radni miasta Bolesławiec, Boźidar Ivanović – zastępca naczelnika powiatu Prnjavor (BiH), Zoran Dukić – przewodniczący Rady Miasta Srbac, przedstawiciele organizacji polonijnych z Prnjavoru i Banja Luka, oraz 85 osobowa delegacja potomków polskich osadników z powiatu Bolesławiec (w tym członkowie Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni i ich Potomków oraz Przyjaciół z Bolesławca), orkiestra dęta i zespół folklorystyczny. Wielu członków rodzin potomków polskich osadników zamieszkuje w chorwackiej Baranji i Slavonii. Modlitwę za zmarłych odmówił i poświęcenia krzyża i tablicy dokonał ordynariusz diecezji Banja Luka biskup dr Franjo Komarica. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów, zapalaniem zniczy i odśpiewaniem stosownym do okoliczności pieśni religijnych i patriotycznych.

więcej zdjęć w zakładce galeria

DSC05242

Spotkania Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół odbywają się w każdy drugi i ostatni wtorek miesiąca o godzinie 16.00 w Centrum Integracji Kulturalnej(dawne kino Orzeł) przy ul. Chopina 17.  Terminy następnych spotkań podane zostaną w późniejszym terminie.

Skip to content