Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/effectbiuro/ftp/reemigranci/wp-content/plugins/gotmls/safe-load/wp-login.php) is not within the allowed path(s): (/home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl:/tmp:/var/tmp:/home/tgfx/.tmp:/home/tgfx/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/tgfx/domains/reemigrancizbosni.pl/public_html/wp-config.php on line 1
Konferencja ‘Ocalić od zapomnienia … Polskie cmentarze w Bośni’. – Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu

Konferencja ‘Ocalić od zapomnienia … Polskie cmentarze w Bośni’.

Konferencja podsumowująca projekt – ’Ocalić od zapomnienia – inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci, polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach, odbędzie się w środę,  29 listopada, o godz. 16.00  w Centrum Integracji Kulturalnej ‘Orzeł’. Z uwagi na duże zainteresowanie, wstęp na konferencję tylko za okazaniem zaproszenia!

W programie konferencji zaplanowano prezentację wyników  tegorocznej pracy Stowarzyszenia na Polskich cmentarzach w Bośni, przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego – 'Pozostanie po nas las’, prezentację publikacji zawierającej inwentaryzację, opis, rysunki, dokumentację fotograficzną i lokalizację cmentarzy, opracowanej przez Jana Bujaka i spotkanie z jej autorem.

Dwukrotnie w tym roku, członkowie naszego Stowarzyszenia wyjeżdżali do Bośni, aby porządkować zapomniane polskie nekropolie. Zgodnie z tym co założyli w projekcie, wykonali prace przy uporządkowaniu i oznaczeniu krzyżami nowo zlokalizowanych polskich nekropolii w Bośni. Krzyże ustawiono na cmentarzach w Ćukali i w Prosječce (oba leżące w parafii Novi Martyniec w Bośni). Odwiedzili i uporządkowali również cmentarze w Starej Dubravie i w Novym Martyńcu. Całość została udokumentowana i opisana w publikacji, którą zaprezentują podczas spotkania. W publikacji miejsca te zostały opisane wraz z podaną szczegółową lokalizacją opisywanych cmentarzy. Publikacja zawiera również szczegółowe dane o pochówkach, opracowane na podstawie ksiąg parafialnych z lat 1881 – 1946. Pracom na polskich nekropoliach towarzyszyli filmowcy z  REDfilmproduction,. Dzięki ich zaangażowaniu powstał film ‘Pozostanie po nas las, który przedpremierowo zostanie zaprezentowany podczas konferencji. W tym dniu, będzie można również zakupić dodrukowaną trylogię ‘Galicjanie i Serbowie’ Jana Bujaka.

Projekt’ Ocalić od zapomnienia – inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach  – otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu ‘Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. – wspomaganie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego’. Jego beneficjentem jest Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.

Skip to content