Film 'Pozostanie po nas las’ w kinach…

W piątek, 16 lutego 2018 r. w Kinie za Rogiem Jutrzenka Wleń, w stałym cyklu Tu MOVIE Wleń,  odbył się pierwszy poza Bolesławcem pokaz  filmu ’Pozostanie po nas las’.  Po seansie miało miejsce spotkanie z reżyserem Szymonem Wasylów, który opowiedział o szczegółach powstawania filmu.

’Pozostanie po nas las’ (Polska 2017, dokument, czas ’53) to film relacjonujący – naszą – podróż reemigrantów z Bośni na ziemię swoich przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach.  Film powstał w ramach projektu  ’Ocalić od zapomnienia – inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach’ – dofinansowanego ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu ‘Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. – wspomaganie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego’. Jego beneficjentem jest nasze Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.
Dwukrotnie w 2017 roku, członkowie naszego Stowarzyszenia wyjeżdżali do Bośni, aby porządkować zapomniane polskie nekropolie. Zgodnie z tym co założyli w projekcie, wykonali prace przy uporządkowaniu i oznaczeniu krzyżami nowo zlokalizowanych polskich nekropolii w Bośni. Krzyże ustawiono na cmentarzach w Ćukali i w Prosječce (oba leżące w parafii Novi Martyniec w Bośni). Odwiedzili i uporządkowali również cmentarze w Starej Dubravie i w Novym Martyńcu.  Pracom na polskich nekropoliach towarzyszyli filmowcy z  REDfilmproduction,. Dzięki ich zaangażowaniu powstał film ‘Pozostanie po nas las’. /oprac. Iwona Bojko/

Skip to content