Festiwal Kultury Bałkańskiej to cykliczna impreza organizowana w Bolesławcu, prezentująca bogatą nie znającą granic kulturę południowej Europy. W trakcie jej trwania można poczuć niezwykłą atmosferę bałkańskiej fiesty, poznać bogactwo i różnorodność tradycji i obyczajów przywiezionych do naszego regionu przez reemigrantów z państw dawnej Jugosławii. Jest to niezwykle cenna inicjatywa w kontekście upowszechniania kultury regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego społeczności z powiatu bolesławieckiego. Impreza stale się rozwija i staje się ważnym punktem na mapie imprez kulturalnych Polski, a nawet Europy. Od samego początku organizatorem imprezy jest Gmina Miejska Bolesławiec i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.
Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potoków oraz Przyjaciół wspiera merytorycznie organizatorów, a od 2014 roku jest współorganizatorem Festiwalu – interesującego połączenia tradycji i nowoczesności. W tym roku odpowiada merytorycznie i finansowo za ważny element wydarzenia jakim jest ‘osada reemigrantów’, podkreślając tym samym fakt okrągłej – 70. rocznicy powrotu Polaków z Bośni.
Organizacja ‘osady reemigrantów’ w ramach festiwalu, to znaczący element integracji i możliwość aktywnego działania członków Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potoków oraz Przyjaciół na rzecz wartości budujących i wzmacniających poczucie tożsamości kulturowej obywateli naszego miasta. W pięknej scenerii bolesławieckiego Rynku, zostanie zbudowana ‘osada reemigrantów’ – osada z drewnianych domków, którą zasiedlą koła gospodyń wiejskich, lokalne zespoły folklorystyczne, grupy nieformalne i stowarzyszenia, a prezentować będą materialną i niematerialną kulturę regionu, m.in. tradycyjne potrawy, stroje, rzemiosło. W ramach wydarzenia odbędą się liczne pokazy kulinarne – przygotowanie i degustacja dań bałkańskich, m.in.: pita z dodatkami (na ostro – np. z dynią, cukinią i na słodko – np. z jabłkami, serem, rabarbarem, dynią), zupa gulaszowa i paprykowa, a także pečenica czyli tradycyjne świąteczne danie z pieczonego świniaka. Odbędą się konkursy „na dobrą pitę” i „kociołek bałkański”. I co najważniejsze, nie zabraknie … czarnej jak noc, gorącej jak piekło i słodkiej jak miłość pysznej kawy!
W osadzie, bogactwo i różnorodność kultury i tradycji bałkańskiej,
barwne stroje i potrawy zaprezentują:
Koło Gospodyń Wiejskich Zebrzydowa – prowadząca: Mirosława Kotwica
Koło Gospodyń Wiejskich Tomaszów Bolesławiecki – prowadząca: Elżbieta Borucka
Koło Gospodyń Wiejskich Bożejowice-Rakowice – prowadząca Elżbieta Pachołek
Koło Gospodyń Wiejskich Kierżno – prowadząca: Bożena Tranawska
Koło Gospodyń Wiejskich Ocice – prowadząca: Barbara Omiatacz
Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół – prowadząca: Halina Waniak
Stowarzyszenie „Kobiet Aktywnych“ Lipiany – prowadząca: Alicja Janiec
Zespół folklorystyczny „Niezapominajki”- prowadząca: Irena Sałajczyk
.
Osadę reemigrantów organizujemy w ramach projektu ‘Festiwal Kultury Bałkańskiej – 16. edycja ’ /osada reemigrantów/ Zadanie to jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego